Warto poznać – Swornegacie

Każdy Polak wie, że najlepiej urlop spędza się nad morzem, np. w ostatnio opisywanym przez nas Łukęcinie [wpisz w wyszukiwarkę blogową frazę: "basf-polaraton.pl / Łukęcin"]. Oczywiście można także swój wolny czas spędzić w innym miejscu. Ważne jest by w danej miejscowości znajdował się jakiś zbiornik wodny. Morze, czy jezioro daje wiele możliwości spędzania czasu.

Swornegacie to niezwykle malownicza osada letniskowa w województwie pomorskim. Położona jest między dwoma parkami – Parkiem Narodowym Bory Tucholskie i Zaborskim Parkiem Krajobrazowym [wpisz w wyszukiwarkę internetową frazę: "zaborskipark.pl / Park Krajobrazowy"] , w otoczeniu licznych jezior i przyjemnych polanek. Baza noclegowa korzysta z dobrodziejstw natury i w dużej mierze oparta jest na agroturystyce [wpisz w wyszukiwarkę internetową frazę: "meteor-turystyka.pl / Swornegacie"]. Noclegi w Swornegaciach to oferta, w skład której wchodzą także domki letniskowe i ośrodki wczasowe, rozlokowane na brzegach tutejszych akwenów wodnych.

Atrakcje w Swornegaciach

Wśród wyjątkowych rozrywek proponowanych na tych terenach, największą rolę odgrywają te skupiające się na bogactwie natury. Popularne są więc spacery po lasach i szlakach turystycznych, grzybobranie czy rybołówstwo. Nie zabraknie nam też okazji do wypoczynku nad wodą, a w tym pomogą liczne kąpieliska z krystalicznie czystą wodą. Możemy też zdecydować się na uprawianie sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing oraz kajakarstwo. Do dyspozycji mamy przecież aż dwa wielkie jeziora: Karsińskie i Witoczno oraz kanał rzeki Brdy. Dla nieco bardziej spokojnych osób przygotowana jest oferta warsztatów z dziedzin tradycyjnych w tym miejscu. Garncarstwo i nauka pieczenia chleba, a nawet zaplatania koszy czy ozdób. Wśród wyjątkowych miejsc, warto wymienić ścieżkę ornitologiczną z drogowskazami opisującymi roślinność i zwierzynę obecną na tych terenach oraz malownicze zakątki Pojezierza Kaszubskiego. Doskonałym pomysłem jest też wzięcie udziału w grze terenowej „Detektywi kaszubskich historii”, która łączy w sobie rozrywkę i edukację.

Historia miejscowości

Przeszłość wioski jest bardzo burzliwa i ciekawa. Dowiadujemy się o niej głównie z kronik pisanych. Do dziś nie pozostało bowiem wiele dowodów w postaci budowli, choć podczas zwiedzania nie będziemy się nudzić. Możemy na przykład wybrać się do Skansenu Sztuki Ludowej, w którym znajduje się drewniany kościół z roku 1742. Dziś na jego miejscu stoi murowany św. Barbary z 1916 roku. Do dyspozycji mamy też szeroką ekspozycję rękodzieła w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Wśród zabytków warto też wymienić ciekawą zabudowę miejscowości, w tym mieszkalną i gospodarczą, która idealnie wpisuje się w letniskowy charakter osady.

4 myśli na temat “Warto poznać – Swornegacie”

  1. Ja się tu nauczyłam piec chleb i teraz nie wyobrażam sobie jeść innego chleba, niż ten upieczony przeze mnie, znajomi bardzo go chwalą i mówią, że smaczny. Takie umiejętności można nabyć podczas noclegu w miejscowości Swornegacie

  2. Ja bym nie tylko poczytała, ale pojechała z wami na jakiś ciekawy wypad w najdalsze zakątki Polski;))

  3. ta miejscowość zaciekawiła mnie po samej nazwie, ale z chęcią przeglądam ten blog i wszystkie ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>