Sudety – róznorodność i piękno krajobrazów

Sudety Zachodnie to jedna z trzech części Sudetów, położona w najdalszym wysuniętym na południowo–zachodnim zakątku Polski. Urok tych gór to nie ich wysokość, która nie jest za bardzo imponująca ale różnorodność form skalnych i przepiękne krajobrazy. Najbardziej wysunięte na zachód są Góry Izerskie. Po stronie polskiej leżą dwa z ich czterech pasm. Najwyższym szczytem Sudetów Zachodnich jest Śnieżka. Z jej wierzchołka rozciągają się wspaniałe panoramy na okolice. Baza noclegowa jaką Sudety dysponują to schroniska, hotele, pensjonaty, pokoje gościnne i noclegi w gospodarstwach agroturystycznych (Sudety – wyszukaj z Meteorem). Najwyższym pasmem Sudetów są Karkonosze. W okresie powojennym to właśnie tutaj skupiał się ruch turystyczny. Było to miejsce wczasów pracowniczych.

Dzisiaj przyjeżdża tu wielu gości zarówno z kraju jak i z Niemiec. Są tutaj piękne wodospady, urwiska i niezwykłe skały o fantazyjnych kształtach. Dla miłośników pieszych wycieczek propozycji jest naprawdę dużo. Turyści mniej wprawieni w wędrówkach mogą zwiedzać tereny z wyciągów krzesełkowych. Najbardziej znaną miejscowością wypoczynkową jest Szklarska Poręba. Położona jest pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi. Turyści nazywają ją stolicą narciarstwa sudeckiego. Na oświetlonych stokach, czynnych do późnych godzin mnóstwo amatorów sportów zimowych ma swój raj. Kilkanaście wyciągów narciarskich zapewnia dobre warunki nawet osobom dopiero zaczynającym swoja przygodę z nartami. Polsko–Czeska granica państwowa przecina Góry Izerskie na dwie części. Jedna z nich nazywana Workiem Jakuszyckim przez długie lata nie była dostępna dla turystów. Obecnie można przemierzać szlaki do Orla, na Halę Izerską a także na całą czeską stronę gór. Wielu narciarzy, zwłaszcza tych biegowych wybiera Jakuszyce na miejsce swoich urlopów.

Góry Izerskie to bardzo atrakcyjnie turystycznie miejsce. Właściwie przez cały rok ruch turystyczny jest tutaj podobny. Zima to oczywiście narciarstwo, snowboard i saneczkarstwo. Latem jest to wymarzone miejsce dla rowerzystów i amatorów pieszych wędrówek. Całe Pogórze Izerskie to skarbnica zabytków. Urocze domy z podcieniami i stare budownictwo mieszkaniowe stwarza ciekawy klimat. Również po stronie czeskiej jest wiele ciekawych obiektów, które warto obejrzeć. Sudety to pasmo bardzo ciekawe i urozmaicone. To dobre miejsce na odpoczynek połączony ze zwiedzaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>