Rybackie atrakcje Jastarni

Spośród rzeszy gości, którzy co roku tłumnie ciągną nad Bałtyk, wielu przejeżdża właśnie na Półwysep Helski, zatrzymując się w tamtejszych kurortach. Do najbardziej znanych należy nieduża wioska Jurata oraz nieco większy ośrodek Jastarnia, w której oprócz pięknych plaż na gości czekają liczne atrakcje i rozbudowana baza noclegowa. Podczas pobytu w tym urokliwym miasteczku warto zobaczyć parę ciekawych miejsc w okolicy, zapoznając się przy tym z kulturą i tradycjami kaszubskimi oraz historią miejscowości.

Z pewnością należy zajrzeć między innymi do Muzeum Pod Strzechą (dla ciekawych – wikipedia.org), gdzie na ekspozycji wystawiono prywatną kolekcję sprzętów i pamiątek związanych z rybactwem na Kaszubach. Zrekonstruowano tu całą izbę z typowej chatki rybackiej oraz przedstawiono spory zbiór sprzętów służących do połowu ryb. Ciekawostkę stanowią też specjalne narzędzia do polowania na mewy i wrony, które uchodziły za szkodniki. Większość współczesnych kurortów bałtyckich niegdyś przez wieki utrzymywała się głównie z połowu ryb, warto więc zapoznać się z tym aspektem ich historii. Od strony Zatoki Puckiej leży port, który do dzisiaj funkcjonuje bez problemu. Codziennie na połowy wypływają stąd statki rybackie, a w sezonie wyruszają także statki wycieczkowe, które zabierają chętnych na rejsy widokowe wzdłuż wybrzeża. Warto przejść się na spacer wzdłuż nadbrzeża portowego, a jeśli trafi się na moment, gdy kutry wracają z połowu, można podpatrzeć ich cumowanie, a nawet kupić bezpośrednio od rybaków świeżą rybkę. Sporą atrakcję stanowi także wyprawa na rybackim kutrze, podczas której uczestnicy mogą z bliska przyjrzeć się pracy rybaka, poznać techniki połowu i konserwacji narzędzi pracy oraz nauczyć się sterować łodzią i obsługiwać narzędzia nawigacyjne. Podczas rejsu wspólnie śpiewa się również szanty i wysłuchuje pogadanek o legendach rybackich. Chętni mogą także zorganizować sobie przygodę z piratem na pokładzie stateczku. Taki rejs to świetna przygoda wakacyjna o sporych walorach edukacyjnych i widokowych.

Gościom, którzy wykupili tu sobie letnie noclegi (dla dopiero planujących – meteor-turystyka.pl) , Jastarnia umożliwia poznanie życia rybaków i ich ciężkiej pracy, która od wieków stanowiła podstawę lokalnej gospodarki. Letnicy mogą między innymi zajrzeć do muzeum, zajrzeć do portu i wybrać się w rejs na kutrze rybackim, aby z bliska poznać sekrety kaszubskich rybaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>