Pora na Bieszczady – Wetlina

Wetlina to mała wioska zlokalizowana w województwie podkarpackim. Administracyjnie przypisana jest pod ciekawy pod względem historycznym powiat leski oraz gminę Cisna. Okolica jest atrakcyjna nie tylko dla miłośników wędrówek po Bieszczadach, ale i dla osób zakochanych w sztuce sakralnej. Niestety dawana i zarazem największa cerkiew w regionie nie przetrwała – jest to ogromna strata dla wsi, nie tylko z uwagi na turystykę. Obecnie znajduje się na jej miejscu kościół rzymskokatolicki, ale z uwagi na fakt, że jest to budowla dość współczesna, to nie stanowi aż tak wielkiej wartości jaką miała stara cerkiew. Różne były losy obiektów cerkiewnych w tych okolicach – zazwyczaj drewniane konstrukcje ulegały spaleniu lub dewastacji podczas działań wojennych, a niektóre były częściami przenoszone do innych miejsc. Te, które zostały, ocalały cudem – zazwyczaj po II wojnie światowej były zajmowane przez religię dominującą w Polsce.

Nazwa od wierzby „wetlyny”

Wetlina jest wsią średniowieczną, przynajmniej tak można wnioskować z powodu jej właściciela. Wioska była własnością sławetnego roku Kmitów. Ten magnacki ród posiadał w Bieszczadach wiele włości i na stałe wpisał się w historię regionu. Dopiero w połowie XIX wieku wieś przeszła w posiadanie hrabiego Ksawerego Krasickiego. Pod koniec II wojny światowej wioska została zajęta przez wojska radzieckie. Niestety wojska te dewastowały wszystko to, co napotykały na swojej drodze i nie zachowywały się lepiej od wojsk niemieckich. Po 1945 roku wieś została wysiedlona, a powodem takiego stanu rzeczy były walki LWP z UPA. Ponowne zasiedlenie nastąpiło w latach 50. XX wieku, ale do wsi sprowadzono leśników. Pojawili się też reprezentanci Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych (ich kościół stoi na miejscu starej cerkwi).

Wetlina jako baza wypadowa w góry

Współczesna Wetlina jest krytykowana za "architektoniczny koszmarek", ale prawda jest taka, że dla turystów największe znaczenie mają nie tyle noclegi, co możliwość wypadu w Bieszczady, w szczególności na Połoninę Wetlińską, zwaną zieloną pustynią. Baza noclegowa (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,wetlina,0.html) służy tak jak mówi jej nazwa – do noclegów. Czyli wieś tętni turystycznym życiem rano i wieczorami, a w ciągu dnia jest prawie opustoszała. Można tutaj przyjeżdżać o każdej porze roku, ale amatorom kameralnego wypoczynku trzeba polecić przyjazd poza sezonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>